Slovenská spořitelna

Představení spolupráce

Slovenská spořitelna spolupracuje s CTS TRADE IT od dubna 2011, odkdy je CTS jejím hlavním Treasury systémem. Samozřejmostí je pokrytí komplexní funkcionality v oblasti přímého burzovního obchodování a přímého vypořádání obchodů s cennými papíry nejen v centrálním depozitáři na Slovensku, ale i v zahraničí. CTS je také využíváno ke správě portfolia pro vedení stavové a účetní evidence portfolií Slovenské spořitelny, vypořádání a správy majetkových pozic klientů (Custody), vypořádání a účtování OTC produktů (měnové/úrokové opce, IRS/CIRS, měnové forwardy a swapy) či produktů loan/depo.
V roce 2017 CTS úspěšně rozšířila produkt o agendu distribuce podílových listů společnosti Asset Management Slovenské spořitelny. Do roku 2017 používala Slovenská spořitelna systém CTS ve své pobočkové síti pro obchodování s cennými papíry, v současném období je přes CTS na pobočkách prováděna i distribuce podílových listů. CTS se tímto stalo hlavním systémem pro evidenci jednotlivých klientských pozic distribuovaných podílových listů, čímž došlo k výraznému posílení významu CTS pro Slovenskou spořitelnu. V roce 2017 jsme taktéž pomohli Slovenské spořitelně přizpůsobit migraci hlavního systému vypořádání centrálního depozitáře na novou evropské platformy Target 2-Securities (T2S).
Dále pak Slovenská spořitelna užívá systém CTS k výkonu funkce depozitáře fondů, kde cílem je zejména zjednodušit a zefektivnit procesy, které Slovenská spořitelna jako depozitář fondů vykonává. CTS tak umožňuje kontrolovat majetek fondů a sledovat, zda je správně oceněný, kalkulovat a ověřovat pohledávky a závazky fondu, čistou hodnotu majetku fondu (NAV) a kontrolovat limity a strukturu majetku fondů podle platné legislativy a statutu fondů. V CTS se taktéž podařilo úspěšně nasadit úpravy nutné vzhledem k novým evropským směrnicím MiFID II / MiFIR, které přinesly zásadní změny v poskytování investičních služeb na evropském kontinentu.

Výchozí situace

V rámci implementace nového core-banking systému bylo nutné vyřešit otázku připojení stávajícího bankovního systému pro obchodování s cennými papíry na tento systém. V programu zaměřeném na snižování nákladů a zvyšování flexibility při zavádění nových produktů a služeb, se SLSP rozhodla vybrat nové řešení systému pro cenné papíry. Základním zadáním SLSP bylo, aby se z dlouhodobého pohledu jednalo o řešení s nižšími provozními náklady, které zároveň bude umožňovat další strategický rozvoj oblasti treasury v SLSP. V neposlední řadě bylo nutné splnit termín nasazení do živého provozu v souladu s termínem spuštění zmíněného nového core-banking systému SLSP.

Průběh projektu

Ve výběrovém řízení zvítězil produkt CTS, který splňoval všechny požadavky SLSP a předčil původní systém zejména v nižších nákladech na provoz a údržbu, integračních možnostech na další bankovní systémy a velkou flexibilitou na specifické potřeby uživatelů z různých oddělení banky.

Implementace nového systému pro podporu obchodování s cennými papíry v SLSP započala v dubnu 2010, a to tříměsíční důkladnou analýzou, na které spolupracovali nejen pracovníci všech dotčených oddělení, ale velkou měrou se zapojil i vrcholný management banky. V této fázi byl rovněž instalován funkční prototyp CTS (jedná se o aktuální verzi produktu bez uživatelských přizpůsobení), který zrychlil a zpřesnil uživatelské zadání a zároveň výrazně uspořil čas při komunikaci mezi uživateli a konzultanty na straně dodavatele. Uživatelé díky zkušenosti s reálnou aplikací nebyli nuceni číst stovky stran uživatelských manuálů, ale ovládání a případné úpravy diskutovali společně s dodavatelem nad tímto prototypem.

S ohledem na termín nasazení do živého provozu bylo potřeba požadavky uživatelů prioritizovat a následně rozdělit do 3 fází dodávky tak, aby kritické business funkcionality byly dodány v předstihu k uživatelským testům v SLSP. Výstupem fáze analýzy byla business specifikace schválená uživateli banky.

Výsledek a přínosy řešení

Klíčovým přínosem CTS pro Slovenskou spořitelnu je snížení operačních nákladů spojených s údržbou a budoucím rozvojem ve specifických podmínkách slovenského trhu. Významným přínosem je synergie obchodního modelu s ostatními klienty CTS v oblasti obchodování s cennými papíry, zejména s Českou spořitelnou, sesterskou bankou skupiny Erste bank.

Banka tak získala moderní, stabilní a výkonný systém s možností snadného rozvoje, díky kterému bude poskytovat kvalitnější služby svým klientům.

Přečtěte si případovou studii
Implementace CTS ve Slovenské spořitelně

Výsledkem implementace CTS je snížení provozních nákladů oddělení treasury díky kvalitnější IT podpoře procesů v oblasti obchodování s cennými papíry na místní i zahraničních burzách a efektivnímu napojení na slovenský depozitář cenných papírů, včetně přímé podpory prodeje treasury produktů v pobočkové síti banky