Na kafi s Petrem, aneb Ze života studenta-testera v CTS

16. leden 2020

Jak vypadá život v CTS očima zaměstnance-studenta? S čím se potkává v začátcích a jak se mu daří skloubit práci a studium?

O tom i o dalších věcech jsme se bavili s Petrem, naším testerem.

DSC_0614b

Jaká byla tvá cesta do CTS?

Bylo to na začátku výšky, kdy jsem hledal práci při studiu. Kamarád pracoval v jiné firmě na pozici testera, a jelikož jsem hledal brigádu, tak mě doporučil. Fungoval jsem tam přibližně 3 roky na DPP, takže jsem chodil, jak se mi to hodilo. Tam jsem začal s testováním, ale jelikož se moje studium blíží ke konci, hledal jsem něco stálejšího, protože v mém předchozím zaměstnání nebyla jistota toho, že budeme mít co dělat i za pár měsíců. Zároveň jsem chtěl najít společnost, kde bude větší perspektiva do budoucna. Ve škole jsem si zvolil vedlejší specializaci testování, protože mě tato oblast zajímala, má práce v CTS tedy navazuje i na studium.

Co tě zaujalo konkrétně na CTS, proč sis vybral práci právě u nás?

Už během pohovoru se mi líbilo, jak Honza (team leader) a Klaudia (HR) vystupují, to bylo jedno z rozhodujících kritérií. Měl jsem jednoduše pocit, že si s lidmi v CTS budu rozumět. Rozhodující taky bylo, co firma dělá. I když o investičním bankovnictví jsem vlastně do té doby moc nevěděl, Honza mě ujišťoval, že to není problém a všechno se naučím. To bylo pro mě taky zajímavé - možnost vzdělat se v něčem, o čem jsem v té době nevěděl skoro nic.

Jak vypadalo tvé zaškolení?

Díky tomu, že produkt CTS je dost rozsáhlý, jsem měl pocit, že to nikdy nemůžu pochopit. Až pak po pár týdnech jsem začal více vnímat funkčnosti části produktu. Začíná to webem, který je uživatelsky přívětivý a na kterém může začít dělat i člověk, který do té doby vlastně nic o produktu neví. A postupně jsem přecházel na integrační testování.

Když jsi začínal, měl jsi někoho k dispozici, kdo Ti s prací pomáhal?

Seděl jsem vedle Lenky (business analytik), která mě měla na starosti jako juniora a cokoliv jsem nevěděl, tak jsem se jí hned ptal. Bylo mi řečeno, ať z toho člověk nemá stres, že i ona se stále někoho ptá. Na začátku byla otázek kvanta, takže Lenka mi s tím hodně pomáhala. Má o tom ohromné znalosti a všechno mi vysvětlila, jak jsem potřeboval.

Jak se dá skloubit studium na vysoké škole s prací?

Teď jsem v posledním ročníku VŠ a v CTS mám ¾ úvazek, který je ale hodně flexibilní. Je to více méně tak, jak potřebuju, abych práci mohl zkombinovat se školou. Jediný požadavek je, aby se nestalo, že bych tu týden nebyl a pak to zbylé 3 týdny doháněl časově, to by nebylo ideální. Samozřejmě o prázdninách si můžu čas v práci upravit a můžu chodit od 8h do 14h, nebo si případně navýšit úvazek na plný a chodit klasicky na 8h denně.

Čemu se aktuálně v CTS věnuješ?

Konkrétně jde o integraci našeho CTS systému s internetovým bankovnictvím České Spořitelny George. Teď na to běží reklama v TV, takže vím, o čem mluví a hned si při té reklamě představím, jak je náročné připravit vše, aby to klaplo. Zbytek času se vyplňuje podle toho, co je v tu chvíli kde potřeba, například pokud něco hoří.

Kdybys měl říct, co se ti v CTS opravdu povedlo, co by to bylo?

Kromě George asi to, že jsem jednou přišel s nápadem na nástroj, jak se dají věci dělat jednodušeji. Inspirovala mne zkušenost z předchozí práce, takže jsem se o ní zmínil a navrhl určitý postup, aby práce byla efektivnější. Měl jsem radost z posunu, nejenom svého, ale i lidí kolem, protože lidi to vzali bez problémů, nijak se nebránili, že by chtěli dělat věci tak, jak byli zvyklí. Právě naopak od nich zaznívalo - když chcete, když vám to vyhovuje a dává to smysl, tak to tak pojďme udělat.

Využíváš něco z práce ve tvém studiu?

Jelikož mám vedlejší specializaci na kontrolu kvality software, tak mám mnohem větší vhled do toho, jaké praktické věci jsou za tím, což mi ve studiu extrémně pomáhá. Není to tedy jenom o přednášení o věcech, kterým v tu chvíli absolutně nerozumíš a snažíš se to teprve pochopit, ale naopak, je mnohem jednodušší se něco učit, když už s tím máš praktické zkušenosti. Druhá věc je při psaní semestrálek, kde si můžu vybrat témata, která se od mé práce hodně odvíjejí. Je pak mnohem jednodušší něco psát, protože za tím člověk vidí praktické věci.

Co tě na tvé práci baví?

Co se mi na práci tady líbí hodně je to, že se dá dělat aniž by člověk měl velké, seniorní znalosti hned v začátku. A to ne jenom o businessu, ale i o testování jako takovém - prostě se do toho může hned zapojit a s pomocí kolegů začít fungovat docela brzo. V práci hodně využíváme selský rozum, na základě kterého jde o pochopení základních informací a jejich replikování do svého postupu. Samozřejmě to s dalšími znalostmi a praxí jde následně jednodušeji, kvalitněji a není to už pak jen testování "od boku" jako třeba na úplném začátku. Je to i o spojení teorie ze školy a praxe tady, najednou to všechno dává mnohem větší smysl.

Sdílet