Na kafi s naším analytikem Vildou
24. červen 2020
Jak vypadá práce analytika v CTS? S čím se pere v začátcích a na co je po pár měsících hrdý?
O tom i o dalších věcech jsme se bavili s naším analytikem Vildou.
Jaká byla tvá cesta k analýze?
Než jsem nastoupil do CTS, pracoval jsem brigádně v inkasní společnosti, kde jsem vypomáhal s interním systémem. Jeden z analytiků, který ve firmě pracoval, si hledal k sobě parťáka a všimnul si, že na počítači pracuji jinak než ostatní a nabídnul mi, zda bych nechtěl zkusit analýzu. Nabídku jsem přijal a začal se seznamovat s analýzou a postupem času i s celým IT. Rozvíjel jsem se nejen v analýze, ale i v logickém myšlení a programování, např. při selektování dat.
Co dělá IT/business analytik v CTS?
Analytik musí znát samotnou problematiku z pohledu businessu, tzn. jak má funkcionalita, kterou požaduje klient, vypadat, co je potřeba upravit apod. Často se stává, že popis businessové analýzy od analytika na straně klienta není kompletní, proto je důležité se klienta pořád ptát na doplňující dotazy, abychom správně identifikovali směr vývoje. Důležitá je pak i znalost CTS produktu, který je velmi rozsáhlý. Když jsem do CTS nastoupil, měl jsem trochu obavy z toho, jak se zvládnu zorientovat v tak velkém systému. Jako analytik musíte být schopen požadavek klienta na jedné straně dobře uchopit a na straně druhé navrhnout IT specifikaci a funkční řešení. Proto je orientace v produktu nezbytná.
No a jaké pro tebe byly začátky v CTS? Víme, že s investicemi jsi neměl zkušenost. Jak jsi se s tím popasoval?
Přiznám se, že začátky pro mě nebyly úplně lehké. Jak říkáš, seznamoval jsem se s businessovou oblastí a zároveň se učil pochopit CTSko jako software. Bral jsem to ale jako velkou výzvu. Už v prvních týdnech jsem dostal na starost poměrně rozsáhlý projekt a hodně mi pomohlo začít se samotným testováním. Tím jsem si systém docela dobře osahal. V začátcích mi také pomohli kolegové, kteří jsou v CTS déle a mají seniorní znalosti. Zároveň je ale potřeba neustále sledovat nové funkcionality, protože se systém neustále vyvíjí a posouvá dopředu. Když člověk v začátcích získá základní přehled o systému, na tento základ potom neustále nabaluje stále nové znalosti. Je to nikdy nekončící proces.
Co tě na tvé práci nejvíce baví?
Baví mě, že práce v CTS je různorodá, dynamická, neustále řeším něco nového a není stereotypní. Velmi rád komunikuji s klientem ohledně projektu. Vedeme společně různé debaty, při kterých si upřesňujeme koncept dané problematiky a vytváříme specifikaci. Člověk má v komunikaci s klientem docela volnou ruku, takže i když tady nejsem dlouho, nejsem na schůzkách jenom ten přísedící. Aktivně s klientem komunikuji a doptávám se na to, co potřebuji. Na práci v CTS zároveň oceňuji velmi dobrý kolektiv. V rámci práce na projektu vzájemně hodně komunikujeme a záležitosti řešíme společně. Lidé říkají názory napřímo a díky tomu je debata konstruktivní. A i když je práce někdy nad hlavu, tak si zachováváme dobrou náladu.
Jaké by podle tebe měl mít analytik vlastnosti, aby byl dobrý v tom, co dělá?
Jedna ze zásadních schopností, kterou by měl analytik mít, je komunikace. Je hrozně důležitá, protože bez ní nedokáže analytik zjistit veškeré informace, které potřebuje a pochopit cíl projektu. Podstatné je se neustále doptávat, aby se analytik ujistil, že to, co se nakonec bude implementovat je skutečně to, co klient potřebuje.
Co se ti za tu dobu co jsi u nás povedlo?
Ve firmě jsem téměř třičtvrtě roku a mám za sebou tři větší analýzy, které jsem zpracoval víceméně samostatně. Na jedné z nich jsme se s klientem domluvili na dalších inovacích a aktuálně pracujeme na vyšší verzi. Takže jsem opravdu rád, že jsem se za poměrně krátkou dobu dokázal stát samostatným analytikem a od svých dosavadních zkušeností v CTS se mohu odrazit dál.